Real upcycling: mikina s červenou řepou

šití detail list

Po delší době jsem zas vytvořila něco rukama. Dostala jsem nepřekonatelnou chuť vyšít si takovou koláž – našít červenou řepu na jednu starou, nudnou, obyčejnou mikinu. Jejím jediným plusem byla 100% bavlna, mínusem na rameni natisklý nápis, který se mi tam nikdy nelíbil. Při příležitosti tohoto upcyclingu* jsem ho, osvíceně a odvážně, (jde to!) odstranila odlakovačem** na nehty :-D

šití

Takže mikina plus ústřižky látek, které jsem při šití postupně nahromadila. Původně jsem tedy plánovala jednou z nich ušít textilní obraz, uměleckou abstraktní koláž, ale doba evidentně inspiruje k praktičtější tvorbě :-)

Postup byl jednoduchý, rovnou na mikinu jsem si křídou načrtla přibližný obrys motivu, a pak ho postupně vyplňovala ústřižky látek, které jsem přilepovala vodorozpustným lepidlem*** (na závěr se vypere). Rubovou stranu jsem podložila trhacím papírem pro vyšívání, ten jsem také přilepila (aby se výšivka na pružné látce při šití nezkrabatila), a z líce jsem pak jednotlivé ústřižky po okrajích postupně přišila cikcak stehem.

Když to porovnám s dřívějším šitím, kdy jsem měla přesnou představu (a skoro vždycky ještě šla koupit konkrétní látku, někdy i „správný“ odstín nitě) a výšivky jsem si předkreslovala a rozměřovala, tohle byla oproti tomu úplná terapie perfekcionismu ;-) Prostě jen jednoduše realizovat nápad, použít, co je, a víceméně to nechat, jak to vyjde – a ono to vyšlo taky docela hezky. Šicí improvizace. :-)

Už se těším, až mikinu vynesu do společnosti.
Chci říct do lesa.

– – –
* Upcycling: Prej to teď v módě frčí, ale prostě to normálně znamená, že věc jinak k vyhození ozdobně opravíte, vylepšíte, vytvoříte z ní něco nového, až předčí tu původní ;-)
** Odlakovačem nějakým jakože rádoby přírodnějším/nežíravým, kdyby to někdo chtěl zkoušet, ale za nic neručím ;-)
*** Lepidlo: Třeba Kores v tyčince.

šití červená řepa

šití červená řepa

šití detail

mikina s patchwork výšivkou

Publikováno v rubrice šití & vyšívání, štítky , , , .

2 Responses to Real upcycling: mikina s červenou řepou

  1. Liška píše:

    Jéé, taky dobrý! Dodává to odvahu i neumětelům jako já se do něčeho pustit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *