Jak vytvořit stickers (nálepky) pro Whatsapp

hippo stickers

Kromě tvorby aplikací v Elixiru a Phoenixu jsem si teď vyzkoušela i Android a vytvořila hroší samolepky do Whatsappu. (Můžete si je stáhnout na Google Play.)

Protože jsem si u některých kroků musela googlit návod, sepsala jsem základní postup, jak takovou aplikaci se samolepkami vytvořit, včetně užitečných odkazů. (Postup platí pro Android, návod pro iOS najdete zde.) Doporučuju mrknout i na oficiální Whatsapp návod a na podrobný návod v angličtině, kde se dozvíte, jak by ideálně měly vypadat obrázky a co vše v aplikaci nastavit.

Postup pro Android

Nejprve si nainstalujte Android studio a stáhněte si vzorovou aplikaci z GitHubu.

Připravte si své obrázky (minimálně 3) s průhledným pozadím a rozměrem přesně 512×512 px.

Obrázky je potřeba zkonvertovat do .webp formátu. Lze to provést přímo v Android Studiu, nebo třeba pomocí ImageMagick příkazem $ convert Hippo_yummy.png Hippo_yummy.webp

Také vytvořte .png obrázek, který bude použit jako ikona aplikace – rozměru 96×96 px.

Obrázky nahrajte do adresáře stickers/Android/app/src/main/assets/1/. (V aplikaci můžete mít i více různých „balíčků“ s nálepkami najednou – pak pro ně vytvořte další adresáře).

V Android Studiu si otevřete hlavní adresář s aplikací – adresář Android.

V souboru build.gradle nastavte unikátní ID aplikace.

Upravte soubor Android/app/src/main/res/values/strings.xml – vyplňte název vaší aplikace.

Upravte soubor contents.json (Android/app/src/main/assets/contents.json). V něm vyplňte název vašeho balíčku s obrázky (sticker pack’s name), případně odkaz na váš web a budoucí odkaz do Google Play Store.

A podle vzoru vytvořte seznam s vašimi obrázky, např.:

"stickers": [
    {
     "image_file": "Hippo_yummy.webp"
    }
]

Vygenerujte ikony aplikace pro použití na různých zařízeních.

Upload aplikace do mobilu

Nahrát aplikaci do vlastního mobilu je jednoduché. Zapněte si Developer options a v nich povolte USB debugging. Pak připojte mobil k počítači a jakmile ho Android Studio rozpozná, aplikaci do něj nahrajete příkazem Run v menu.

Google Play

Vaši aplikaci můžete přidat i do Google Play – k tomu je potřeba si za 25 USD pořídit developerský účet a vytvořit podepsanou aplikaci podle tohoto návodu.

A pak nahrát první release, obrnit se trpělivostí k vyplnění dotazníků kvůli zařazení aplikace do obchodu a hodnocení obsahu, vytvořit stránku s Privacy Policy a pak už jen čekat, než vám aplikaci schválí. :-)

hippo computer drawing

Publikováno v rubrice programování, štítky , , .

One Response to Jak vytvořit stickers (nálepky) pro Whatsapp

 1. Pozdrav píše:

  Diky za navod, udelam!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *