kombucha & návod na pěstování

kombucha ilustrace

Protože už několik let „pěstuju“ kombuchu (a stále žije ;-)), jsem už myslím dost povolaná, abych sepsala recept, jak na to :-)
Vyšla jsem z různých návodů a přidala vlastní zkušenosti.

K založení kombuchy budete potřebovat:

• kombuchovou houbu („mateční kulturu“) a 200 ml kombuchového nápoje
• sypaný černý čaj
• bílý cukr (nejlépe krystal)

a dále tyto pomůcky:

• 3litrová sklenice, důkladně vymytá, např. velká sklenice od okurek
• čistý kousek plátna nebo papírový ubrousek apod. a gumička (prodyšný materiál na zakrytí sklenice)
• hrnec nebo jiná nádoba, minimálně 2litrová (na louhování čaje)
• malé sítko (na slévání čaje)
• skleněné flašky nebo PET lahve (na hotový nápoj)
• trychtýř a plastové sítko (na slévání hotového nápoje do lahví)
• dřevěný nástroj na míchání nápoje (např. čínská hůlka)

Postup přípravy:

• 2 l vody
• 180 g cukru (odpovídá asi 200 ml)
• 6 g černého sypaného čínského čaje (asi 5 lžiček)
(cukrem a čajem zbytečně nešetřete, kombucha si z nich bere živiny)

Nejprve si připravte nálev (čaj): 2 litry vody nechte přejít varem, přidejte 6 g sypaného čaje a nechte vyluhovat (můžete i déle, než se čaj normálně nechává).

Do sklenice na kombuchu nasypte 180 g cukru a přes sítko sem slijte ještě horký vyluhovaný čaj. Promíchejte, aby se cukr lépe rozpustil, a nechte vychladnout.

Do vychladlého nálevu přidejte 200 ml kombuchového nápoje a promíchejte dřevěným nástrojem.
Kombuchovou houbu opláchněte (pokud předtím byla v lednici, tak nejlépe v lehce vlažné vodě) a vložte do nálevu do sklenice, hladší stranou směrem nahoru. Nádobu zakryjte plátnem a připevněte ho gumičkou.

Nádobu umisťte tak, aby nebyla vystavena přímému slunečnímu záření, tabákovým zplodinám a kuchyňským výparům.

Kvašení (7 – 12 dní):

Kvasný proces musí probíhat minimálně 7 dní. Kombucha během této doby v nápoji různě plave – vytváří se v něm oxid uhličitý, který houbu nadzvedává. Na povrchu vznikne nová houba – dceřinná kultura. Mateční kultura někdy plave na dně a jindy zase na hladině, kde srůstá s novou houbou.

Doporučuje se nápoj slévat 8. až 10. den, záleží na chuti (čím déle kvasí, tím je kyselejší) a klimatu (kombucha nejlépe roste při teplotě 23-28°C; při nižší teplotě kvašení probíhá pomaleji). Já kombuchu slévám 9.-12. den.

Slévání hotového nápoje:

Před sléváním dokvašeného nápoje vyndejte mateční i dceřinnou kulturu a odložte je tak, abyste si pamatovali, která strana byla nahoře, a mohli jste je opět správným směrem vložit do nápoje (horní strana bývá světlejší, hladší). Nápoj slijte přes plastové sítko pomocí trychtýře do lahví.

A co dál?

Nyní máte dvě houby. V dalším cyklu můžete pěstovat buď obě (nebo i více) v jedné sklenici, nebo dát novou houbu do samostatné sklenice. (Lepší je nechat dceřinnou kulturu ještě alespoň během jednoho cyklu ve stejné sklenici s mateřskou kulturou, aby se lépe aktivovala.) A do každé sklenice vždy přilijte 200 ml nápoje z předchozí dávky.
Pokud pěstujete víc kultur v jedné sklenici, navrch vždy dejte tu nejnovější.
V jedné sklenici by se mělo pěstovat maximálně 5 kultur, takže pokud je houba srostlá z více generací, ty starší odstraňte.

Hygiena:

Při jakémkoliv kontaktu s kulturami a nápojem dbejte na hygienu – pořádně si umýt ruce, kombuchu pokládat na čistý talíř a všechno pořádně oplachovat (kombucha nemá ráda zbytky saponátů!). A nemá ráda kov, tak do ní nešťouchat kovovou lžící a proto se taky slévá přes plastové sítko :-)
A pozor, teplota nad 40°C kombuchu zničí.

Skladování:

Hotový nápoj je nejlepší skladovat v ledničce, protože při pokojové teplotě dále kvasí a je čím dál kyselejší.
Při pití je lepší nalévat kombuchu do skleničky přes sítko, protože v ní někdy vznikají „rosolovité útvary“ – zárodky nové houby.
Pokud kombuchu nějakou dobu neděláte, je nejlepší houbu uchovávat v ledničce (v chladu) – vydrží i několik týdnů.

Množení a šíření kombuchy:

Když se o kombuchu chcete podělit s někým dalším, dejte mu starší (spodní – aktivní) kulturu a 200 ml nápoje.
A odkaz na tento návod – https://m.cernaovec.cz/kombucha ;-)

A rada na závěr:

Pokud si současně se sléváním hotového kombuchového nápoje rovnou nezaložíte nový, tak si při pití nezapomeňte schovat alespoň 200 ml pro založení nové dávky! :-)

Dobrou chuť :-)


Instagram: cernaovec

instagram

Publikováno v rubrice jídlo a recepty, štítky .

59 Responses to kombucha & návod na pěstování

 1. Dotaz píše:

  Mám nasadí, kde nerozeznam světlejší a tmavší stranu,ani nebylo možno onu průhlednou meduzku v lovit. Prostě jsem ji prelila i s na levém do připraveného blaheho čaje. Je to na závadu? Je to vada koupené násady?

  • milada píše:

   Pokud byla „medúzka“ tak malá, napadá mě, že jste možná neměla přímo násadu, ale jen kombuchový nápoj, v kterém už začala růst nová houba. (Když jsem kdysi kupovala násadu, byla docela veliká.) Snad by to mělo také fungovat, ale tak malá houba nebude tak aktivní a proces asi bude trvat déle, nechala bych nápoj kvasit klidně 14 dní. Zda to funguje poznáte až podle toho, jestli na hladině vznikne nová houba a z čaje se stane kombuchový nápoj. :-)

 2. Eva Šnoblová píše:

  Dobrý den, velice děkuji za popis pěstování kombuchy. Ještě bych poprosila o doplňující otázku, jak často se kombucha užívá a jestli před jídlem, nebo po jídle?
  Děkuji, Eva Sn.

  • milada píše:

   Dobrý den, ideální prý je pít jí ráno na lačno 2 deci. A jinak podle chuti. :-) Teď v létě je třeba dobrá naředěná vodou, je z toho osvěžující nápoj.
   Jen by ji člověk neměl pít, pokud zrovna užívá antibiotika, protože kvůli svým detoxikačním účinkům by mohla snížit jejich vstřebávání a účinnost.

   • užívání nápoje kombuchy píše:

    Dobrý den, děkuji za informace, jak se Kombucha pije /užívá.
    Mohu se pochlubit, využila jsem Vas návod a kombuchu poprvé slila. Byla jsem mile překvapená, jak nápoj chutná. Byla však pro mě velice sladká,naredena vodou je vynikající a osvěžující.
    Dekuji

    • milada píše:

     Děkuji za zprávu – jsem ráda, že Vám je můj návod užitečný :-)
     Kombucha při svém růstu spotřebovává cukr, takže během kvašení ho postupně ubývá. Příště ji tedy můžete zkusit nechat kvasit o pár dní déle a nápoj bude méně sladký. Určitě chuť doladíte ke své spokojenosti :-)

   • Olga Nováková píše:

    Dobrý den, ráda bych pěstovala meduzku. Koupila bych si ji a koupím, ale než tak
    učiním pls o zodpovězení mé otázky, bude na závadu absence 200 ml kombuchového výluhu, který v objed. není nabízen

    • milada píše:

     Dobrý den, bohužel nevím, nemám s tím zkušenost. Tenhle návod jsem sepsala podle toho, jak jsem kombuchu kdysi pořídila já – byla to houba plus nápoj.

     Ale někde jsem viděla kombuchu, kde v balení sice nebyl přímo nápoj zvlášť, ale houba sama plavala v troše tekutiny, takže tam vlastně byl. Je i možné, že to funguje bez nápoje, nevím… Nejlepší bude zeptat se tam, kde ji takhle nabízejí :-)

 3. Dotaz - na uchování meduzky píše:

  Dobrý den, mám dotaz, jak zachovat meduzku,.. měla bych jít na 14 dní do nemocnice.
  Děkuji předem za odpověď. Eva Sn.

  • milada píše:

   Dobrý den, nejlepší je skladovat ji v ledničce, tam bez problému vydrží dlouho (určitě minimálně měsíc až dva). Já nechávám houbu v porcelánové misce zakryté potravinářskou folií (zkrátka ji do něčeho uzavřít) a ve skleničce trochu nápoje na založení nové dávky.

   • Veronika píše:

    Dobrý den,
    Takže houbu necháváte “nasucho”? Nebo ji na talíř dáváte i trochu nálevu?
    Nyni jsem kombuchu dala rovnou do nove várky, ale rada bych měla správně info o uskladneni v lednici. Protože mateřskou nasadbu jsem si přinesla v misce s náboje dohromady.
    Proste zda dohromady nebo zvlast? :) Dekuji :)

    • milada píše:

     Dobrý den,
     ano, já ji nechávám „nasucho“. (Ona je trochu vlhká sama o sobě, jak se vyndá z nálevu.) A nápoj zvlášť. Když jsem ji kdysi dávno koupila, tak to bylo každé zvlášť, takže to dělám prostě tak ;-)

   • Martin píše:

    Určitě není dobrý nápad dlouhodobě uchovávat jakékoliv potraviny obsahující kyseliny v nebo na porcelánu. Jsou známy případy silné otravy těžkými kovy (nejčastěji olovo) takto vylouhovanymi z porcelánu. To platí například i pro kefír nebo kvašenou zeleninu.

 4. Poděkování píše:

  Dobrý den,
  Mnohokrát děkuji za odpověď na dotaz uchování meduzky.
  Vaše odpovědi jsou vždy pro mě přínosné a věřím, že i pro další uživatele KOMBUCHY.
  S pozdravem Eva Sn.

 5. Velikost houby píše:

  Dobrý den, dostala jsem houbu (obvod houby jako je lahev od okurek) , kterou bych chtěla umístit do nádoby, která je však širší než tato houba (tj. Nepokrývala by celou plochu čaje). Tuto houbu jsem dostala s malým množstvím nálevu. Je možné ihned začít s 3l várkou? Nebo mám začít s méně, aby se houba rozšířila a měla jsem více nálevu?

  • milada píše:

   Dobrý den, můžete začít rovnou s velkou várkou, také jsem začínala s malou houbu v 3litrové sklenici :-) Na povrchu nápoje vám vyroste nová houba, která už bude pokrývat celou plochu.

 6. Natalie píše:

  Dobrý den, moc děkuji za naprosto vyčerpávající navod, jak se o kombuchu starat… Měla bych dotaz, jak dlouho vydrží mateřská houba a zda je lepší čas od času jí vyměnit nebo můžu ponechat tu původní.

  • milada píše:

   Dobrý den, díky za komentář, mám radost, že se Vám můj návod hodí :-)

   Při každém cyklu nahoře vyroste nová houba – bývá částečně srostlá s předchozími, takže „houba“ má postupně čím dál víc vrstev a je tlustší. Staré vrstvy dole postupně tmavnou (a prý se snižuje jejich aktivita), takže nejlepší je občas jednu nebo více starších tmavých vrstev dole odstranit a nechat jen ty hezké světlejší nahoře (třeba tři). Tím se kultura vlastně pořád omlazuje a vydrží roky :-)

 7. Martina píše:

  Prosim vas, da se houba mrazit? Dekuji za odpoved

 8. Malá sklenice píše:

  Dobrý večer, dostala jsem kombuchu, průměr cca 15 cm. Tuto jsem vložila do sklenice, vrch cca 10 cm. Tím se kombucha hezky nerozvine a nakřivo ve sklenici plave. Jiné sklo nemám. Mám kombuchu „na tvrdo“ rozdělit,aby odpovídala hrdlu mé lahve nebo ji nechat tak. Nebude jí to vadit?

  • milada píše:

   Dobrý den, nebude jí vadit, že je nakřivo, ani normálně houba ve sklenici neleží vždy rovně, ale různě tam plave :-)

 9. Klára píše:

  Zdravím,
  Už asi 3x se mi stalo že se na nově utvořené houbě na hladině vytvořila plíseň. 2x předtím proběhla fermentace naprosto bez problémů a nezměnila jsem druh čaje ani poměry cukru, neřekla bych ani, že se zhoršily mé hygienické procedury při mytí sklenic a přesunu houby.
  Nenapadá vás co by tu plíseň, ještě mohlo způsobit?
  Děkuji.

  • milada píše:

   Dobrý den,
   těžko říct, čím to může být. Možná jí zkrátka nějak nevyhovuje prostředí. (Před lety jsem několikrát zkoušela pěstovat kombuchu na koleji a také se mi na ní vždy udělala plíseň.)
   Zkontrolovala bych, jak je umístěná, a případně zkusila jiné místo. Ideálně klidný roh ložnice nebo obýváku (kde nejsou kuchyňské výpary nebo kouř), v její blízkosti by neměly být rostliny – květináče s hlínou (možný zdroj plísní) a asi ani elektronická zařízení (televize, wifi router) – ale to už spíš jen hádám.

   Obecně by měla být správně živená: používat černý čaj (ne zelený nebo nějaký s aromatem), bílý cukr (ne třtinový). Při přípravě nápoje zalít cukr ještě horkým čajem (kvůli zničení případných spor plísní v cukru) a chladnoucí čaj ve sklenici zakrýt ubrouskem.

   To je vše, co mě napadá… :-)

 10. Lara píše:

  Zdravim. Zkousela jsem delat napoj i na bylinkach, bez pouziti cerneho caje a byl vyborny. Take nepijeme prevarenou vodu, protoze pry prevarenim meni svou strukturu a pro telo je zatezujici. Na caj nam postaci voda ohrata na 80st. Takovy „napoj“ jsem udelala i pro kombuchu. Byla spokojena. Nic ji nechybelo. Je pravda, ze nez vodu dam do varne konvice, tak projde pres dobry filtr, ktery odstrani z vody ruzne pridavane latky a rez, zarodky bakterii a dalsich vetrelcu. Jak se tady vznesla otazka o plisni na povrchu, mam pocit, ze to muze byt i kvalitou vody. Dalsi pricinou vzniku plisni muze byt i priliz dlouha doba pobytu meduzky ve stejne tekutine.

 11. Miluse píše:

  Dobrý den .nechala jsem si poslat kombušku je pěkná i silná ale pán mi neposlal ten nápoj asi 2dcl.tak jsem houbu jen do nového čaje.tak nevím jestli se vzpamatuje a povede se?

  • milada píše:

   Dobrý den, ten nápoj má pomoci nastartovat kvasný proces, těžko říct, zda je houba tak silná, že to zvládne sama. Jedině zkusit a uvidíte :-) Případně se nápoj dá koupit třeba v prodejnách se zdravou výživou, ale musí být čistý, neochucený, nepasterizovaný.

 12. Gabriela píše:

  Dobrý den,je možné,že se mi nevytvořila dceřiná meduzka???ve sklenici je stále jedna????

  • milada píše:

   Dobrý den, ne vždy je dceřinná houba oddělená, někdy vyroste jako další vrstva navrchu původní houby, takže houba je stále jedna, jen by měla být tlustší.

 13. Jitka píše:

  Dobrý den můžu použít černý čaj sáčkový?

  • milada píše:

   Dobrý den, pokud nemáte jiný, lze použít i sáčkový, ale lepší a kvalitnější bude ze sypaného :-)

 14. Stana píše:

  Dobrý den,
  nejsem si jistá, zda je to plíseň, je to bílé, voní to stále stejně, kombucha je chuťově dobrá. Přesto se radši ptám, než začnu dávat návštěvám :) Fotku jsem hodila na pinterest. Co možná jsem udělala jinak než dříve, dala jsem místo plátýnka na uzavření sklenice šroubovací uzávěr, ale lehce položený, nedotažený. Co myslíte, je to plíseň? Děkuji.

  • milada píše:

   Dobrý den, podle fotky mi připadá, že to bílé má stejnou strukturu jako zbytek houby, jen je to bílé – tedy ne plíseň, která by šla setřít? Jestli je to tak, tak myslím, že je to mladá světlá houba, jen nějak pořádně nedorostla :-) Jak zmiňujete ten uzávěr, tak mě napadá, jestli neměla málo kyslíku. Ten nezašroubovaný uzávěr sice pustí přebytečný plyn ven, ale asi nepustí kyslík dovnitř…

 15. Jája píše:

  Dobrý den, první cyklus s koupenou násadou za námi. Vypadá to na úspěšný cyklus. Nápoj chutný, nakyslý, viditelně v pořádku. Na začátku jsem do uvařeného čaje vlila i s nálevem jednu houbu o tloušťce cca 1mm. Po deseti dnech ve sklenici plavala ta původní matka, chuchvalec odděleného slizu a další viditelně mladší hnědá houba, ovšem srostlá s něčím bílým, co pokrývalo celou hladinu, tloušťka 2-3 mm. Je tento útvar celá jedna dcera, dvě dcery, oddělit, neoddělit? Jsem úplný pěstitel začátečník, doposud jen konzument :)
  Děkuji předem za odpověď.

  • milada píše:

   Dobrý den, jak to popisujete, tak myslím, že to celé, co pokrývá hladinu, bude jedna nová houba. Ta bývá na horní straně téměř bílá a tloušťka odpovídá :-) Je možné, že vypadá jako srostlá z více, jak se postupně tvořila, ale spíš to asi bude jeden kus. Kdyžtak pro jistotu mrkněte na fotky na internetu :-)

   Pokud drží u sebe, tak není důvod houby dělit. Jak vrstvy postupně přibývají, některé u sebe drží víc, některé míň, takže já je nechávám, jak to vyjde. Když už mám víc vrstev, většinou pak dám pryč několik starších vrstev ze spodní strany v místě, kde se samy tak nějak oddělují :-)

 16. Jaroslava píše:

  Dobrý den,právě jem přečetla vaši radu jak pěstovat kombuchu.Máte to skvěle popsané.
  Dostala jsem před deseti dny houbičku,ale návod jsem měla stručně popsaný,takže když jsem dnes nápoj slévala tak jsem matku vyhodila a použila jsem jen dceru plus 200ml nápoje.Tak doufám že to bude fungovat i tak uvidím.Jarka

  • milada píše:

   Dobrý den, díky za komentář! Snažila jsem se sepsat informace, které i třeba vypadají jednoduše, ale většinou nikde nebývají moc popsané, tak jsem ráda, že se Vám můj návod líbil :-)
   Ale jinak mi připadá, že kombucha snese docela rozmanité chování, tak určitě i ta Vaše vyroste dobře. Ať se Vám pěstování daří! :-)

 17. Milan Jan Roller píše:

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat jestli mi Kombucha vyroste když nemám původní nálevu a vložíme jí pouze do připraveného časového výluhu.
  Předem děkuji za odpověď.

 18. Katana píše:

  Dobrý den,
  moc děkuji za užitečné informace.
  Kombuchu dělám poprvé, a tak jsem vděčná hlavně za rady ohledně manipulace a hygieny.
  Ráda bych se zeptala – před slitím první várky do lahví tedy vyndám houbu + všechen „rosol“ – novou tenkou houbu do talíře, pak přes sítko sliji nápoj do lahví, nechám si 2dcl jako startér na novou várku, někde bokem.
  Prázdnou sklenici pak umyji zase horkou vodou, udělám do ní nový čaj, přiliji startér a vložím původní mateční houbu + ty ostatní chuchle navrch :-)
  Je to tak? Rozumím tomu dobře?
  Také se chci zeptat na velikost houby – původní mám v menším průměru než je „fermentační sklenice“ – ona pak doroste na ten větší průměr?
  Předem děkuji

  • milada píše:

   Dobrý den, díky za komentář – jsem ráda, že se vám můj článek hodí :-)
   Ano, shrnula jste to perfektně.
   Jen bych ještě upřesnila: před slitím hotového nápoje vyndejte jen houbu (nebo houby) – ten různý rosol, chuchvalce, které zůstanou v sítku, nebo usazeniny na dně („metabolický odpad“) – to vyhoďte. Takže do příštího čaje vložíte jen „startér“ a houbu (houby).
   (Jak už někde zmiňuju – někdy nové houby srůstají s mateční houbou, takže postupně vzniká jedna čím dál tlustší houba; někdy nová houba vyroste samostatně, takže jich pak je ve sklenici několik.)
   Co se týče velikosti houby – původní houba zůstane stejná, ale nové už vyrostou do velikosti podle průměru sklenice.
   Tak ať se vám pěstování daří! :-)

   • Katana píše:

    Super, diky moc! Snad se podari…zatim tedy vse vypada jak by melo (tedy krom toho ze to je dost nevzhledne :-D)…az tu houbu/houby vyndam, meji se zase oplachnout?

    • milada píše:

     Po vyndání bych ji neoplachovala (přijde mi lepší, že jakoby zůstane ve svém prostředí, jak na ní zůstane trochu vlhkosti z toho nápoje). Oplachuju, až když ji dávám do nového nálevu (při tom případně zároveň odstraním různé tmavě hnědé usazeniny, pokud se na ní udělaly), aby vypadala hezky ;-)

 19. Jana píše:

  Dobry den,
  prinesla jsem si matecni houbu, udelala napoj, ale pouzila trtinovy cukr. Napoj se ale vydaril, chutna skvele, dcerina houba se vytvorila, takze myslim, ze snad vse OK. Nyni uz mi chladnou dalsi 2l caje, ovsem opet s trtinovym cukrem. Az nyni jsem totiz nasla Vas skvele do detailu popsany postup, kde zminujete, ze trtinovy cukr nedavat. Chci se tedy zeptat, jak moc je to spatne a zda byste doporucila opatrit si novou matecni houbu a radeji zacit od nuly?

  Taky se pry obcas da udelat kombucha z caje bylinkoveho? Delate to nekdy? Ze to prokladate a misto cerneho caje pouzijete bylinky?

  Dekuji moc za odpoved i za to, ze jste to tak uzasne popsala!

  Jana

  • milada píše:

   Dobrý den, díky za pochvalu! Jsem ráda, že se Vám můj návod líbí :-)

   Kombucha se „živí“ sacharózou, takže ideální je pro ni bílý cukr, který je čistá sacharóza. Třtinový cukr (který oproti bílému obsahuje minerály navíc a pro člověka je třeba zdravější) je pro kombuchu vlastně zbytečný, naopak látky v něm můžou bránit množení mikroorganismů v nápoji a zpomalovat kvašení. (Tím pádem není vhodný ani med, který přímo potlačuje růst bakterií.)

   Dlouhodobě by se tedy kombuše s třtinovým cukrem asi nedařilo. Ale rozhodně nemusíte pořizovat novou :-)

   Co se týká čaje: kombucha prý ke své výživě potřebuje látky, které jsou obsažené v černém čaji a v bylinných čajích nejsou. Četla jsem, že lze použít i jiné čaje, že také vznikne dobrý nápoj a jeden takový cyklus kombucha přežije, ale osobně jsem jiný než černý nezkoušela.

   Takže normálně černý čaj nepiju a bílý cukr nepoužívám, ale do kombuchy ano ;-)

 20. Jana píše:

  Dobrý den, jen takový dotaz. Měla byste možnost zaslat kombuchovou houbu a 200 ml kombuchového nápoje? Tak jste to tady hezky popsala, že bych si na to taky troufla.
  Za odpověď děkuji Jana

  • milada píše:

   Dobrý den, v poslední době kombuchu nepěstuju pravidelně, takže bohužel poslat nemůžu…

 21. Tomáš píše:

  Dobrý den,
  měl bych dotaz, jak dlouho poté vydrží hotový nápoj v uzavřené láhvi? Za jak dlouho by se mělo spotřebovat?
  Děkuji :-)

  • milada píše:

   Dobrý den, i v ledničce pořád trochu kvasí, takže je čím dál kyselejší a pak už není moc dobrý k pití. Takže bych řekla, že vydrží neomezeně dlouho, jen se z něj postupně stává ocet. Ale odborník nejsem ;-)

 22. Lenka píše:

  Dobrý den, nějakou chvilku už se snažím kombušku pěstovat, ale nikdy jsem nedocílila takové té světloučké a tlusťoučké, jak je někde k vidění. Vždy je celkem tenká a pokud srůstá s mateční, nezůstane tak vybělená. Je v tom nějaký fígl ? Děkuji

  • milada píše:

   Dobrý den, tloušťka kombuchy je hodně daná průměrem sklenice (v užší sklenici vyroste tlustší houba) a také na ni má vliv množství živin v nálevu (tedy dostatek cukru a čaje, aby měla z čeho růst). Co se týká barvy, to netuším, zda lze nějak ovlivnit. Spíš bych řekla, že většina exemplářů moc fotogenická není ;-)

 23. Mohu píše:

  Dobrý den,chci se zeptat,-když jsem nezamichala s nápojem, když jsem do něj dala houbu a základ pro kvašení ,jestli to vadí a mám ještě promíchat teď již po 3dnech stání,nebo to nevadí? Děkuji.

  • milada píše:

   Dobrý den, myslím, že to nevadí, že se to dostatečně promísí i samo. Rozhodně takhle po pár dnech už je lepší s nápojem nic nedělat, aby na hladině mohla v klidu růst nová houba.

 24. Mohu píše:

  Máte zkušenosti s pěstováním v čaji Pu Erh?Kdysi jsem zkoušela a nevyšlo to,nepamatuji se ale,jak jsem to dělala.. Nevěděla jsem o pěstování téměř nic.. Děkuji..

  • milada píše:

   Pu Erh se pro kombuchu hodí (je to druh černého čaje), taky jsem ho někdy používala a fungoval dobře :)

 25. Martin píše:

  Proč se nalévá část původní tekutiny k novému nálevu? Četl jsem návody kde „škraloup“ dali prostě do nového nálevu a nechali tak. Děkuji.

  • milada píše:

   Řekla bych, že to pomáhá nastartovat správný kvasný proces, protože ta tekutina obsahuje bakterie a kvasinky, které v nápoji chceme namnožit.

 26. milada píše:

  Všechny možné otázky ohledně kombuchy jsou už zodpovězené v komentářích pod článkem, diskuzi tedy uzavírám.

  Ať se vám pěstování daří :-)