Dub a lípa, taška s výšivkou fialovo-růžová

výšivka listy

Před Vánoci zas po delší době nastala ta správná příležitost sednout k šicímu stroji a něco vytvořit. A tak vznikly nákupní tašky s výšivkou dubových a lipových listů.

 

S každým střihem se vždycky hrozně piplám a myslím si, že to bude nejdokonalejší střih na světě a podle jiného už šít nebudu. A on fakt dobrej je. Když jsem šila první tašku, inspirovala jsem se jednou kupovanou a oměřovala ji a zkoušela a zjišťovala, že bych si ji představovala ještě o 2 cm širší nebo hlubší, a širší ucho, a pak zase ladila poměr šířky a výšky, aby vypadala vyváženě a prostě byla hezká. A taky že všechny tašky podle toho střihu jsou super a praktický a vůbec.

A když konečně skoro všichni v okolí byli nějakou takovou taškou obdarováni, napadlo mě, že příště bych si tu tašku představovala větší. I mamka nadhodila, že by se jí hodila ještě jedna velká. A tak zas upravuju a ladím nový střih a zas si myslím, že tenhle už budu používat pořád :-)

Vlastně mě to baví. Rozhodně mě nebaví dělat jednu úplně stejnou věc několikrát.
A jako ocením hotový střih, který stačí jen vzít a rovnou se pustit do stříhání a šití, když mě něco napadne, stejně mě zas nakonec baví i vymýšlet a zkoušet nějaký nový. Přestože u toho musím namáhat mozek.

Jednou jsem četla v rozhovoru myslím s autory hraček Šapitó, že je potřeba od jednoho výrobku ušít alespoň 50 kousků, aby se to „vyplatilo“. Tak to můžu být klidná, to mně se nikdy stát nemůže ;-)

výšivka listy

Upravila a zvětšila jsem tedy svůj starý osvědčený střih na nákupní tašku a jako dárky k Vánocům dvě tašky ušila. Jednu fialovo-růžovou (v tomto článku), druhou oranžovou.

Jsou z kanafasu a (abych schovala rub výšivky) mají podšívku – která samozřejmě k celé tašce barevně ladí (God is in the detail!).

Švy uvnitř jsou skryté za pomoci tzv. francouzského švu, takže tašky jsou i uvnitř perfektně začištěné a daly by se skoro používat i oboustranně ;-)

Rozměr tašek naplocho je cca 44 x 45 cm.

 

Výjimečně jsem kvůli nim ani nemusela nic kupovat, všechny barvy látek i barvy nití na výšivku jsem měla doma.

Tedy – mohla bych (jako obvykle) vyrazit do obchodu a vybrat látku, o které budu přesvědčená, že zaručeně ta jedině se svými barvami a motivem hodí k výšivce navrchu, ale… tušila jsem zrádnou předvánoční frontu a taky jsem líná nakupovat, tak jsem se rozhodla, že bude výzvou použít to, co už mám doma. Nějakých látek se zbavit, místo abych pořizovala další. A taky můj drahý B. mi poradil, že podšívka se přece dělá ze zbytků. To zní rozumně! :-) A zkusím se toho držet (a taky jsem to rovnou doslova splnila u oranžové tašky).

taška s výšivkou skica

Skica. Nakonec jsem zvolila jinou barevnou kombinaci, tuhle si nechám třeba někdy na příště.

taška listy návrh

Rozmístění listů. Návrh jsem si připravila na počítači a obrysy listů pak obkreslila na látku.

výšivka listy

Rub výšivky (podložený trhací textilií, která se pak odstraní). Jako spodní nit jsem spotřebovala různé zbytky barevných nití, takže byl takový pestrobarevný :-)

 

A foto hotové tašky.

taška s vyšívanými listy

Listy jsou vyšité technikou volného vyšívání na stroji (free motion embroidery).

taška s vyšívanými listy

Fialová podšívka, aby barevně ladila k výšivce.

výšivka listy

výšivka listy

výšivka listy

výšivka listy

Publikováno v rubrice šití & vyšívání, štítky , , , .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *