pletený šátek

ručně pletený šátek z vlny a bavlny

Ne, nedala jsem se na pletení. Zatím.

Tenhle nádherný šátek / šálu jsem dostala od mamky k vánocům.

Je pletený z příze merino vlna + bavlna, takže je neuvěřitelně příjemný na nošení.

Sama jsem si ho vymyslela, přesněji řečeno: zvolila jsem rozměr a barvu a přála jsem si, aby nebyl pletený hustě, ale byla v něm místy velká oka, a tak byl vzdušný. Mamka pak upletla několik kousků pleteniny („vzorníků“), na kterých ozkoušela design, než se pustila do pletení samotného šátku. Jako já nešiju podle cizích střihů, ona neplete podle návodů. Asi bude po mně ;-)

Během pletení se vyskytly jen dvě komplikace. Nemohly jsme sehnat kruhové jehlice té správné tloušťky a délky, když se šátek přestal vejít na rovné, a pak zas došla příze.

Jehlice už jsem málem objednávala z Amazonu, ale pak jsem naštěstí narazila na Galanterii Malovanka, kde seženete snad úplně všechno ;-)
Jo, už začínám mít teoretický přehled i o materiálech na pletení. Takže, maminka říká, že nejlíp se plete na kruhových jehlicích značky Addi, protože na těch se nic nezadrhává.

A klubka byla samozřejmě spočítaná a naplánovaná úplně přesně, jen jsem nepočítala s třásněmi :-) Na ně jsem pak musela ještě klubo dokoupit.

červená vlna

Šátek je z červené příze a sem tam je v něm růžový proužek. Přízi jsem objednávala na netu a podle fotek jsem si nebyla jistá, jak ta barva bude vypadat ve skutečnosti (co když červená bude moc červená ;-)), a těmi růžovými proužky jsem ji chtěla trochu zjemnit, tak má šátek tohle zpestření. Ačkoliv když mi pak příze přišla a uviděla jsem tu hezkou červenou ve skutečnosti, klidně by mohl být i jen celý červený.

ručně pletený šátek - bavlněný a vlněný

I když jsem o vánocích při rozbalování dárku věděla, co v něm bude, a už jsem i předtím rozpletený kus šátku viděla, fakt mě překvapil. Jako bych dostala nějaký luxusní dar. I když ono vlastně jo :-) Když jsem ho vzala do ruky, ta jeho hebkost a nadýchanost byl skoro šok a hned byl ještě mnohem krásnější. Asi že dojem nekazí žádný akryl nebo polyester. Umělé materiály fakt nemám ráda, a hlavně ne na sobě.

Stručně řečeno, kdybych pak bývala netrávila silvestr za lesem a za vesnicí, zpestřený nošením dříví a přikládáním do kotle, už bych ho ze sebe vůbec nesundala :-)

pletený šátek - šála

Před objednáním vlny jsem se podle fotek různých šátků a k nim doporučeného materiálu snažila odhadnout spotřebu příze a kolik mám objednat klubek. Takže pokud byste si někdo (nebo třeba já v budoucnu :-)) chtěl uplést něco podobného, mohly by se hodit tyhle informace:

Šátek má tedy tvar trojúhelníku, na šířku přibližně 150 cm, na výšku 70 cm (měřeno bez třásní). Je z příze Drops Cotton Merino (příze tloušťky 8 ply, doporučená síla jehlic 4 mm). Je pletený na jehlicích 4.5 mm a spotřebovalo se na něj (bez třásní) necelých 5 klubek (takže necelých 250 g příze) a včetně třásní 5 a kousek klubka.

pletený šátek merino vlna a bavlna

A kdyby se vám zdály zubaté ty třásně, co tady na fotkách vypadají tak zubatě, vězte, že je to účel. Moje oblíbená krása v nedokonalosti ;-)

pletený šátek s třásněmi

ručně pletený šátek - šála

pletený šátek s třásněmipletení - šátek - šála

Publikováno v rubrice handmade, štítky .

2 Responses to pletený šátek

 1. Liška píše:

  Krása!
  Přesně – Drops, galanterie Malovanka (sympaťáci) a Addi, to je moje!
  Akorát s těmi třásněmi by se mi nechtělo se dělat.

  • milada píše:

   :-))
   Já jsem byla překvapená, kolik je Drops přízí různých druhů a hlavně že jich je spousta z přírodních vláken. Mám pocit, že jinde už ani nakupovat nemusím. Jen škoda, že se nedají sehnat v kamenných obchodech.
   A o třásních jsem si původně myslela, že je to šíleně pracné, ale není to tak hrozné. Kousek jsem jich viděla, když je mamka vyráběla, a celkem to přibývalo. Rozhodně mi přijde, že poměr pracnost/efekt je OK ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *