Aneb nikde jsem se o tom nedočetla, tak mi nezbývá, než ten článek napsat sama ;-)
Vyšívání v ruce bavlnkami zná asi každý. Opakem je strojové vyšívání, kdy stroj automaticky vyšívá obrázek uložený v paměti. Ale věděli jste, že i na šicím stroji se dá vyšívat „ručně“?
Jak vyšívat na stroji
Na běžném šicím stroji se obvykle šije rovně dopředu (případně se s látkou trochu otáčí), ale když nasadíte quiltovací patku (a podávací zoubky zasunete dolů), můžete s látkou volně posouvat a šít úplně libovolným směrem. Strojem „kreslíte“ linie tak snadno, jako byste kreslili tužkou nebo pastelkami. Záleží jen na vaší fantazii.
Tato technika se anglicky označuje free motion embroidery nebo thread painting. Česky tedy volné vyšívání na stroji nebo kresba nití, malování nití.
Odjakživa mě bavilo kreslit, takže když jsem se dostala k šití, snažila jsem se své kresby přenést na látku a výrobky zdobit vlastními motivy – zkrátka nějak zkombinovat kreslení a šití. Nejprve jsem vyšívala jen pomocí klasické patky (tedy rovně dopředu), takže jsem při vyšívání obrázku musela látku neustále natáčet. Takže když jsem objevila volné vyšívání, bylo to jako zjevení.
Moje první pokusy byly hodně kostrbaté, ale ta technika mi tak učarovala, že jsem se nenechala odradit a ono se to rychle začalo zlepšovat. Dnes už bych si dovolila tvrdit, že s těmi tehdy nedostižnými výšivkami, které mě poprvé inspirovaly, se můžu v klidu měřit ;-)
Technika a tipy
Takže, máte doma šicí stroj a chcete si zaexperimentovat a vytvořit něco jedinečného?
K volnému vyšívání potřebujete quiltovací patku. Tato patka je speciální tím, že látku neposouvá, ale jen poskakuje nahoru a dolů, takže s látkou lze volně pohybovat a tím šít libovolné tvary. Patka stojí okolo 150 – 300 Kč, podle typu stroje. (Na hodně starých šicích strojích dokonce ani tuto patku nepotřebujete – lze šít úplně bez patky.)
A ještě buď vlizelín, kterým podžehlíte nebo podlepíte látku, na kterou budete vyšívat (aby se nekrabatila a obrázek se během vyšívání nepokřivil), nebo vyšívací kruh (ano, takový ten na klasické ruční vyšívání), do kterého látku napnete a vsunete ho pod patku.
To je v podstatě vše.
Pro vyšívání přesnějších motivů se hodí vypratelný značkovací fix na textil, kterým si obrázek vyznačíte. (Ale já si dlouho vystačila i bez něj, jen s krejčovskou křídou nebo obyčejnou tužkou.)
Základní postupy vyšívání
Technikou volného vyšívání je možné vytvořit opravdu cokoliv, ale přesto by se v ní daly najít dva základní postupy:
Linky, čáry, obrysy
Zkrátka linkami kreslit obrázek, jako se kreslí třeba tužkou. Nejjednodušší způsob, při něm si šití s quiltovací patkou hezky osvojíte. A protože v jednoduchosti je krása, tenhle způsob umí být i velice efektní.
Plochy
Místo pouhé obrysové linky vyplnit (vybarvit) výšivkou celou plochu.
Plochu můžete postupně vyplnit třeba čarami. Nebo hustým cikcak stehem. Nebo úplně libovolně, třeba různými kudrlinkami a jinými tvary.
Lze vyšívat s mezerami nebo naopak hustě. Různě kombinovat odstíny nití nebo kombinovat barvu nitě s barvou podkladu…
A další možnosti:
Výšivku lze ozvláštnit třeba lesklými metalickými nitěmi nebo doplnit flitry, štrasovými kamínky a korálky.
Můžete ji kombinovat s odstřižky látek, krajkou, stuhami, pletací přízí a dalšími materiály a vytvářet koláže.
Můžete ji prostříhávat: Vyplnit plochu hustě křížem krážem nití a stehy pak na líci místy přeřezat, čímž vznikne chlupatý povrch.
Také lze vyšívat na vodorozpustný podklad (vodorozpustnou folii), ten potom rozpustit ve vodě, takže zůstane jen výšivka a vznikne jakoby krajka.
Nebo vyšívat třeba na papír.
Možností je tedy opravdu neomezeně a můžete kombinovat, objevovat a tvořit do nekonečna :-)
Od praktických věcí po umělecká díla
Takovýmto vyšíváním lze ozdobit téměř cokoliv nebo vytvořit různé dekorace či přímo umělecká díla (třeba pohlednice, přáníčka nebo obrázky).
Pokud chcete výšivkou něco zdobit, lze ji vyšít buď zvlášť a pak ji přišít na vybraný předmět (podobně jako tzv. aplikaci) a nebo ji rovnou zakomponovat do tvorby a vyšívat přímo na díl látky, z kterého pak vznikne výrobek.
Můžete ozdobit oblečení, tašku nebo kabelku (a z kousku, který už málem čekal vyhazov, najednou udělat svůj oblíbený ;-)), vytvářet originální ozdoby (brože, přívěsky, náramky) nebo praktické a zároveň dekorativní doplňky do domácnosti (povlak na polštář, utěrku, prostírání na stůl).
A určitě vás napadne ještě spousta dalších možností použití, podle toho, co právě vás baví tvořit.
– – DOPLNĚNO 31. 5. 2018 – –
Přidávám video, jak vypadá vyšívání na stroji v praxi. Používám běžný šicí stroj s quiltovací patkou a vyšívací kruh.
Jsi neuvěřitelná! A zajímalo by mne, jak to dlouho Ti trvalo zvládnout to takhle mistrovsky? Já si třeba vůbec nedokážu představit, že bych malovala jehlou na stroji :).
Ó, díky! :-)) Přijde mi, že to bylo rychlé (asi tomu i pomohlo, že už předtím jsem šila rozmanité věci, tak jsem měla celkem v ruce i šití různých obloučků a tak), takže z totální kostrbatosti do stavu, kdy jsem zvládla vyšít svoji představu, jsem to natrénovala tak během prvních 5 výšivek… A pak jsem ušila tyhle taštičky, takže to byly jedny z prvních věcí, kdy už mi to celkem začalo jít. Od té doby je to už jen nekonečné experimentování a dolaďování… ;-)
Je to prostě jako kreslení, jen trochu naopak – nepohybuješ tužkou po papíře, ale „tužka“ je na místě a místo toho pohybuješ „papírem“… :-)
No klobouk dolů! :)
Tady je jedno video o vyšívání na stroji: Toulavá kamera: Šicí stroje
Tam to ta paní Chovánková hezky říká: Všechno, co umíte namalovat, tak můžete i vyšít :-)
Nedostižný!
Super. Teď už budeš na věky věků jen malovat nití a strojem :-) a určitě tě to brzo uživí. Si myslím.
Ó, díky za komentář! Jo, uživit se tím, to mám v plánu ;-))
Ale doufám, že budu malovat nejen strojem a nití, ale i štětcem a barvama. Poslední dobou teda klasické malování trochu zanedbávám a štětce už začínají žárlit… ale zas na ně přijde řada :-)
Výšivky miluju, na velmi nízké úrovni je i vytvářím, a zkoušela jsem i výšivku strojem. Quiltovací patku jsem považovala za něco, co je potřeba na prošívané deky, a co se mě tudíž netýká. Strojovou výšivku jsem tudíž (marně) zkoušela klasicky, stylem ruk-cuk :-))
Díky za rozšíření obzorů, už vím, jak se asi cítil třeba takový Kryštof Kolumbus! :-)
Díky za komentář! Taky jsem musela vyzkoušet různé způsoby vyšívání na stroji, než jsem „objevila“ tenhle :-))
Objevila jsem vaše vyšívání dnes, když jsem hledala způsob jak vyšít jméno plyšáku na ouško. Jste moc šikovná
Děkuji za milý komentář, doufám, že jste tu našla nějakou inspiraci :-)