Aby každé sousto bylo jako od maminky

sójový hydrolyzát
aneb jak ušít nejlepší utěrku na světě :-)

 

To takhle člověk rozmíchává v hrnečku instantní polívku bez glutamátu (hráškovou dohromady s česnečkou, protože tak je to nejlepší – respektive jediný jedlý), a na druhý straně pytlíku čte: sójový hydrolyzát.
A nápad na výšivku je tady.

sójový hydrolyzát - kanafasová utěrka s výšivkou

Na šití utěrky je obzvlášť sympatický ten poměr cena versus výkon, nebo v tomto případě práce versus efekt. Ještě nikdy jsem nešila nic tak jednoduchého, takže jsem si vyloženě vychutnala, že většinu „práce“ tvořilo vyšívání obrázku – tedy to tvůrčí a zábavné – a nemusela jsem se ještě na závěr piplat s přišíváním zipu, podšívky a tak podobně. Protože, co si budem povídat, tyhle opakující se činnosti mě zas až tolik neberou :-)

Jako materiál jsem použila můj oblíbený kanafas (a žádný jiný materiál vhodný na utěrku mě ani nenapadá) a všechno jsem vyšila na stroji bavlněnýma nitěma. Taky jsem znovuobjevila starou moudrost, že kanafas skvěle saje, takže je fakt paráda takové utěrky používat.

Výšivku jsem tentokrát nepodkládala ničím pro zpevnění, aby i rub zůstal použitelný k utírání. Místo toho jsem si látku napnula do vyšívacího kruhu.

Pro utěrku se mi podařilo zvolit fakt dobrý rozměr – nebo spíš ono to tak vyšlo – takže je hezky velká a praktická. Tak ho sem napíšu, kdyby si někdo chtěl ušít podobnou.

utěrky - rozměr

Rozměr utěrky je cca 50 x 68 cm. Původní rozměr látky (před zaobroubením okrajů) byl cca 54 x 70 cm. Tenhle rozměr vznikne tak, že koupíte 60 cm kanafasu a on se vypráním trochu srazí (=> 54 cm). Ten pruh kanafasu má na šířku asi 140 cm, takže když ho uprostřed rozstříhnete, vznikne vám 2 x 70 cm, tedy materiál přesně na dvě utěrky.

Každý takhle připravený obdélník látky má vždy na jedné straně netřepivý okraj (= původně zpevněný boční okraj role látky), který jsem použila jako dolní okraj utěrky, a stačilo tedy obroubit jen zbylé tři okraje.

Poutko jsem z rubu všila do horního okraje utěrky, když jsem ho obrubovala.

utěrka kanafas - poutko

 

Tentokrát jsem použila kanafas lososové barvy – chtěla jsem světlou látku, aby vynikla výšivka, ale zas ne úplně bílou. Ale příště asi zkusím použít nějaké zářivější a veselejší barvy :-)

kanafas - lososovákanafas - lila kanafas - růžovákanafas - žlutá

 

A ještě jedna utěrka z této série :-)
#rodičové #zeživota
utěrka s výšivkou

„My když se s tátou hádáme, my se tak nasmějeme. Nebo aspoň já.“

utěrka s výšivkou

Publikováno v rubrice komiks, šití & vyšívání, štítky , , .

2 Responses to Aby každé sousto bylo jako od maminky

  1. Liška píše:

    To je bombááá!

    Sojový hydrolyzát i rodiče.
    Skvělý!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *