Strom přesně ví, jak má růst


aneb Květy jabloně
akryl na plátně, 65 x 50 cm

 

 

úplný začátek…
jabloň - apple tree
 

 

malování…
jabloň - apple tree

 

 

a pár detailů výsledné malby
jabloň - apple tree
jabloň - apple tree
jabloň - apple tree
jabloň - apple tree

 

Strom přesně ví, jak má růst.

Název jsem si vypůjčila z krásné knihy Ekozahrady od Jaroslava Svobody (nedoporučuju ovšem číst, pokud bydlíte ve městě a bez zahrady, kniha totiž probouzí touhu sázet ohryzky jablek a rozličné pecky a pak se deset let těšit na první sklizeň – mimo jiné :-)).

 

Zde je z ní jeden úryvek právě o takových pravokořenných stromech:

quote Základ úspěchu spočívá v tom, že koruna vyplní svou ideální předlohu, kterou má danou již od semínka. Strom přesně ví, jak má růst! Koruna přirozeně rostlého stromu je nádherná, v rámci možností i symetrická. Je radost se na ni dívat, svou krásou a stavbou oblažuje člověka na duši. Viděl jsem stovky, možná tisíce roubovaných a řezaných ovocných stromů v zahradách, v sadech a podél cest. Žádný z nich ve mně nikdy nevzbudil takový čistý pocit krásy a harmonie jako těch několik málo volně rostoucích ovocných stromů, které jsem objevil.
 

Publikováno v rubrice obrazy, štítky , , , , , .

2 Responses to Strom přesně ví, jak má růst

 1. Liška píše:

  Krása!
  Ten celek, to je nádhera.
  Okamžitě mi to připomnělo obrázek od van Gogha – kvetoucí snítka ve sklenici. Asi že ta modř oblohy mi připomněla jeho modř na jiných obrazech.

  • milada píše:

   Díky :-)
   A toho van Gogha jsi docela trefila, s tím motivem jsem se inspirovala jeho obrazem Květy mandloně, líbila se mi ta jeho „jednoduchost“ a dekorativnost, prostě jen květy a větve na pozadí nebe…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.