V nepřítomnosti posvátného

Několik úryvků z knihy Jerry Mander: V nepřítomnosti posvátného, která se zabývá moderními technologiemi a jejich neblahým vlivem na (nejen) přírodní národy.

 

quote Automobily, letadla, počítače, přístroje, televize, elektrické osvětlení, klimatizovaný vzduch, to vše se stalo hmotným světem, jenž dává našim smyslům podněty. Dotýkáme se ho, pozorujeme a jsme s ním v neustálé interakci. Všechny technické vymoženosti jsou samy o sobě „informacemi“: v nepřítomnosti alternativní reality (tj. přírody) nám ukazují, o čem a jak přemýšlet, co a jak poznávat.

 

quote Jsou-li děti po celé hodiny odloučeny od rodičů sledováním televize, od kamarádů videohrami a od učitelů vyučovacími stroji, kde se pak mají učit být lidmi?

 

quote To, co charakterizuje rozumné uvažování, je schopnost čerpat z nesmírně bohaté zkušenosti, kterou jsme získali v nepředvídaných situacích. […] Při lidském uvažování se uplatňuje neobyčejně široký rozsah předchozích znalostí a zkušeností. […] Pravidla, na kterých jsou založeny všechny počítačové systémy, se dívají na svět, jako by byl poskládán z předem definovaných stavebních kamenů podle pečlivě předepsaných principů. Systémy umělé inteligence jsou schopné poradit si při zacházení s velmi složitými konfiguracemi těchto kamenů často lépe než tradiční počítačové systémy. Jsou však špatně vyzbrojeny na to, aby vhodně reagovaly na nové druhy kamenů.

 
A ještě jedna hezká zajímavost o indiánech z kmenů Irokézů:

quote Ženy měly také právo odvolat náčelníka z jeho funkce, když se prokázalo, že neměl „na paměti dobro lidu“, jak to formuloval zákon.

Aby měli náčelníci na paměti dobro lidu – to by se nám hodilo taky :-)

 

 

Publikováno v rubrice texty, štítky , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *