navrhování vzorů pro pletení

černá ovce – vzor pro pletení

Tentokrát výjimečně text o technice, které se (alespoň zatím ;-)) vlastnoručně nevěnuju.

Ale stejně jako ráda navrhuju různou grafiku, výšivky apod., zjistila jsem, že mě baví navrhovat i vzory pro pletení. A tuším, že teď mi to půjde od ruky ještě líp.

Moje mamka plete a já pro ni občas kreslím barevné vzory, kterými zdobí čepice.
Kreslila jsem je pomocí barevných čtverečků, ale protože upletená oka ve skutečnosti nemají tvar čtverečku, výsledek ne vždy vypadal tak, jak si to člověk původně představoval. Takže jsem hledala, jestli existuje nějaká aplikace, která by návrh zobrazovala trochu reálněji – aby tam místo čtverečků byla naznačena upletená oka.
Už jsem ji skoro chtěla začít programovat sama ;-), ale nakonec jsem jednu takovou našla! A jakmile jsem ji použila, bylo mi jasné, že takhle dobře bych to nevymyslela ani náhodou:

chart minder
aplikace Chart Minder

 

Jak v ní navrhovat vzory?

Nejdříve si nastavte rozměr svého budoucího vzoru – nejlépe jako počet řad krát počet ok, případně rozměr vzoru v centimetrech/palcích. To je položka Grid size.

Dále je dobré nastavit rozměr ok – pro danou přízi si změřte, kolik řad a ok se vám vejde do určitého počtu centimetrů a vyplňte do položky Gauge.

Do vzoru si pak můžete značit různé druhy ok – vynechaná oka, oka pletená obrace nebo si navolit i další druhy. To je položka Stitch Type Palette. Tam jednoduše vyberete druh oka a poté si v šabloně klikáním na jednotlivá políčka vyznačíte, kde bude použito.

A hlavně – to je funkce, kterou využívám nejvíc – si můžete nadefinovat paletu barev, které ve svém vzoru použijete, a potom vždy jen zvolit konkrétní barvu a klikáním na jednotlivá „oka“ v šabloně kreslit svůj vzor. Položka Colour Palette.

Lze zvolit i opakování vzoru – náhled, jak bude vzor vypadat zopakovaný několikrát vedle sebe. Položka Repeats.

Dále lze zvolit, zda se návrh má zobrazovat jako čtverečky nebo ve tvaru „ok“. Defaultně jsou nastavena oka (pro představu, jak bude vzor vypadat upletený ve skutečnosti), ale občas se při jeho tvorbě pro přehlednost hodí přepnout na čtverečky. Položka Style and FormattingBlocks (čtverečky) nebo Stitches (oka).

A pokud máte účet na pletařském a háčkovacím webu Ravelry (já si ho kvůli tomu založila), můžete se přes něj do aplikace přihlásit a potom si v ní své návrhy i ukládat.

 

Tohle jsem například tvořila já:

 

tučňák – vzor pro pletení

bílá ovce – vzor pro pletení

liška – vzor pro pletení

 

A takhle může vypadat výsledek v reálu :-)

pletení, hrnek s ovcí

Publikováno v rubrice inspirace, štítky , .

8 Responses to navrhování vzorů pro pletení

 1. Liška píše:

  Ahááááááá!
  To jsem netušila. A dokonce se tam dá vlézt z ravelry, nějak.
  Je to šikovný.
  Lištička pěkná!

  Mě to ale plete :), protože jsem zvyklá na pracovní čmáranice na čtverečkovaném papíře. Možná bych to využila na jeden kolosální nápad, co mě napad – že bych vypletla barevně celou scénu, celé dění. Asi jako na babylonském reliéfu. Nebo na egyptské stéle nebo nějakém vítězném oblouku:
  Tam se obrazem zaznamenával průběh válečného tažení apod.

  Tak mě napadlo, že bych nějaký příběh upletla.
  Teď už jen vymyslet, jaký (což je zábavné)
  a vymyslet, na jaký výrobek s jakým účelem – jestli to bude dlouhý příběh na dlouhé šále nebo deka nebo jenom čepice nebo pletenej tácek pod hrnek :) – těch by mohlo být třeba víc a byl by to příběh sestavitelnej i různě… jenže je to na dýl a já nejsem nijak skvělá v dotahování velkých věcí do konce. Spíš v nápadech.

 2. Liška píše:

  Hned jsem si to zkoušela – jo, je to lehce ovladatelný program s přehlednými detaily a dokonce tam jde použít čtverečky místo pletených očí :-)

  Není tak snadné ten vzor namrskat. Jak si tak vzpomínám, na normálním čtverečkovaném papíře mi to šlo o dost líp. Čtverečky jedině!

  Jak jsem to zkoušela, napadlo mě k tvým návrhům, že jsou v realitě celkem nepoužitelné.
  Ideální stav totiž je:
  1) střídat během jednoho řádku při pletení jen dvě barvy!
  Max tři. Jinak v podstatě nelze, to by byl běs s víc nitěma na rubu, než je únosné.
  Rozhodně doporučuju jen dvě!

  2) Počet očí stejné barvy v jednom řádku po sobě jsoucích, sousedícíh, doporučuju ideálně 1-3 a pak vystřídat druhou barvou. Po sobě jdoucích 5 očí stejné barvy se dá plést. Víc docela těžko.
  Ten rub je pak naprd.

  3) mluvím o pletení dokola, na krátkých jehlicích nebo na kruhových.
  Plést barevně ne dokola, ale na dvou jehlicích, tj. každou druhou řadu plést rub, to je peklo. Tahat se tam s těma nitěma je blbý a na stejnoměrnosti pletení to fakt nepřidá. jednak kvůli tomu tahání nití a za druhý proto, že dokola se plete pořád hladce a je to stejnoměrně utažené. Naopak když plete člověk rub, musí plést obrace a to spotřebuje jiné množství nitě na jedno oko. Takže jedna řada je jinak utažená než druhá.
  Ono se to sice po dokončení nějak ucelí a sedne si to, ale není to zaručený.
  Plést barevné vzory jinak než dokola prostě MŮŽE dělat neplechu a MUSÍ prudit.

  • Liška píše:

   PS:
   nemusí to prudit, pokud jde o žakárové pletení, což znamená, že jednu řádku pletu celou třeba bíle a druhou řádku celou červeně, přičemž když pletu bíle, to, co má pak být červeně, jen sejmu, nepletu, a naopak když pletu červeně, bílá oka neupletu, jen přendám. Je to skvělý způsob.
   Jenže ne na obrázky. je to jen na droboučké vzorky.

   Obrázky by se daly leda zašvindlovat, že by se pletlo dokola a pak se to sešilo,takže rub by vůbec nikdy nebyl vidět a nikdo by za něj nemohl zatrhnout. Přesto je pletení mnoha očí vedle sebe a tažení druhé barvy vzadu pitomý, protože není snadný odhadnout napětí nitěvzadu, její délku, utažení. Může to pak tahat pleteninu a deformovat obrázek. Nebo naopak jedno očko vyhřezne volně ven.

 3. Liška píše:

  Prostě bych nepletla ani tu dvojbarevnou ovci, co máš navlečenou na hrnku. To je přílišné hrdinství. Mě by to vztekalo :)
  Který hrdinný pletař to dokázal?

 4. milada píše:

  Ahoj Liško, díky za komentáře!

  Ano, ohledně toho, že je dobré v řádku střídat jen dvě barvy, neplést víc jak 3-5 ok jednou barvou vedle sebe atd., to máš naprostou pravdu :-) Už jsme se s mojí hrdinnou pletařkou maminkou poučily – po té, co takhle dokonce myslím upletla i nějaké tučňáky podle toho nákresu na prvním obrázku. Takže momentálně už to neplete tou technikou, kdy se nitě tahají po rubu, ale uplete čepici normálně hladce (lícovým žerzejem) a pak na to ten obrázek „vyšije“ – přízí té konkrétní barvy jakoby obtáhne ta daná oka. Takže výsledek vypadá jako pletený, ale není to upletené rovnou, obrázek tam je vytvořený až dodatečně. Tak ty moje tři obrázky se asi hodí spíš pro takovouhle techniku. Tedy pokud vůbec – to vyšívání navrch je prý taky hrozně pracné :-)

  Ono když člověk vidí třeba rukavice s norským vzorem, tak si hned neuvědomí, že se v jedné řadě střídají jen dvě barvy a že ten styl tak nevypadá pro nic za nic, ale že vychází z té techniky – aby se to dalo uplést. To se pak poučí až praxí, a to velice rychle :-) Tak třeba časem navrhnu i něco víc použitelného :-)

 5. Liška píše:

  Ha teď mě něco napadlo:
  ta dvoubarevná ovce, co upletla maminka, by šla dobře plést metodou „double knitting“ – byla by oboustranná, na jedné straně by byla černě orámovaná ovce na bílém poli a na druhé straně pleteniny by byla bílá linie ovce a černé okolí.
  Obě strany jsou líc, pletou se naráz – to by vyšlo bez potíží!!

  Jakýkoli dvoubarevný vzor (lhstejno, kolik očí jedné barvy je potřeba vedel sebe) by šel.
  Ještě jsem tuhle metodu nezkoušela, ale zkusím to.

  • milada píše:

   Díky za tip, vyřídím.
   Zběžně jsem na tu techniku mrkla na internetu, a jestli to dobře chápu, tak ta pletená věc by pak byla dvouvrstvá – to by ty čepice byly navíc krásně teplé :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *