Kterak kapitán Prasátko z moduritu vznikl

prasátko z moduritu – ručně malované

Pamatujete si taková ta prasátka z moduritu, která se upekla v troubě a tím zrůžověla? Tentokrát prasátko nepeču, chci si ho pěkně nabarvit sama :-)

 

Pořád mě fascinuje ten proces, kdy jen z nápadu a z nějakých surovin, v podstatě jakoby z ničeho, vznikne něco – něco hmatatelného. Třeba když vymyslím a (na základě skicy, většinou úplné čmáranice) vyrobím postavičku a ona tady najednou stojí… trochu jako kdyby se vám v realitě začala procházet postava z animovaného seriálu.

Už jsem tvořila tučňáky, hrochy a taky jednu ovci, která ale bohužel než jako ovec vypadá spíš jak kapybara :-)

Na své první figurky jsem si, jakože budu pokroková a taky abych se neobtěžovala s nějakým zapékáním nebo vařením, koupila samotvrdnoucí hmotu Darwi. Docela pohodlně se zpracovávala, ale dost vysušovala prsty a taky se během usychání / tvrdnutí maličko sesedla a figurky trošku změnily tvar.

Pak jsem teda zkusila modurit, o kterém jsem si pamatovala (a odrazovalo mě) hlavně to, jak dlouho vždycky trvalo, než se rozmačkal do měkka a do použitelné konzistence. Ale zlákalo mě, když jsem si přečetla, že je český a zdravotně nezávadný a vůbec prý všestranně skvělý :-)

Rozmačkat ho je (pro dospěláka) docela snadné – obzvláště když si koupíte „čerstvý“. (Se starým to jde hůř, ale taky to jde, nejlíp, když se zpracovává po menších kouskách.) Je tužší a náročnější na zpracování než ta moje předchozí samotvrdnoucí hmota, ale to mi na něm právě vyhovuje – dají se z něj vyrobit přesnější detaily, líp drží tvar. Složitější je u něj jenom spojování více částí k sobě, ale jejich soudržnost se dá zajistit např. vzájemným propojením zapíchnutým drátkem a spoj se pak doladí špachtlí, případně na závěr barvou.

kapitán prasátko – plakát

Teď jsem zase dostala chuť něco vymodelovat takhle vyloženě rukama a hlavně to pak pomalovat a do oka mi padl kapitán Prasátko. I proto, že má takový hezky kompaktní, k modelování vhodný tvar – a žádné kudrliny na zádech jako ovec ;-)

prasátko z moduritu

Na jedno prasátko potřebujeme:
náčrtek + kus moduritu + kousek drátu + špachtli + špejle

Na pomalování:
akrylové barvy + štětce + lak

Celé prasátko jsem postupně vytvarovala z jedné hroudy moduritu a pak mu přilepila ocásek a fajfku, které jsem pomocí drátku připíchla k základnímu tvaru.
Na závěr jsem zapíchla zespodu skrz nohy do těla dvě špejle, abych hmotu trochu odlehčila, protože jsem se bála, že by při vaření mohlo popraskat, jako už se mi to stalo s hrochem. Nevím, jestli to funguje, ale každopádně nepopraskalo :-)

prasátko z moduritu – modelování

prasátko z moduritu – modelování

Asi hodinu jsem ho povařila v hrnci (vytvrzení 1 cm vrstvy má trvat 15 minut):
prasátko z moduritu – tvrzení – vaření

Vytvrzené uvařené prasátko:
prasátko z moduritu

Figurku jsem doladila pomocí bezbarvého akrylového média a šmirgl papíru – překryla jsem různé drobné prohlubně a zahladila nerovnosti.

Potom jsem ji celou přetřela bílou akrylovou barvou – bílá je krycí, takže tím jsem vytvořila krásný čistý základ, na kterém další barvy hezky vyniknou:

prasátko z moduritu

A pak už postupně pomalovávala akrylovými barvami.
prasátko z moduritu – barvení, malování
prasátko z moduritu – barvení, malování

prasátko z moduritu – barvení, malování

Na závěr ještě nakreslit oči a pár detailů a pak jsem prasátko přetřela dvěma vrstvami matného laku.

prasátko z moduritu – ručně malované

prasátko z moduritu – ručně malované
prasátko z moduritu – ručně malované

prasátko z moduritu – ručně malované

A samozřejmě nesmí chybět foto kapitána s jeho lodí! :-)

kapitán prasátko se svou lodí :-)kapitán prasátko se svou lodí :-)

Publikováno v rubrice handmade, štítky , , , , , .

4 Responses to Kterak kapitán Prasátko z moduritu vznikl

 1. Veber píše:

  Tak tu musím tleskat! Prasátko vypadá parádně. A jakkoliv to vypadá jednoduše, tak vím, že tohle bych nikdy neuhňácala:-D Výtvarka mi nějak nikdy nešla… Ty tvoje výrobky se mi moc líbí. A perfektně nafocené to máš, jako ostatně vždy.

  • milada píše:

   Ahoj! Díky za chválu :-)
   Tak to mě těší, že ti fotky připadají dobré. Poslední dobou je pořád tak šero, že je fakt těžký něco nafotit.
   A ano, vypadá to jednoduše, ale byl to projekt na několik večerů :-]
   A určitě bys taky něco „uhňácala“ (obzvlášť, když vidím tvoje kabelky, které bych zas neušila já!). Taky občas zpětně nechápu, jak jsem mohla některé věci vytvořit, ale už vím, že když má člověk chuť, vždycky nakonec vymyslí, jak na to… nebo aspoň skoro vždycky :-)

 2. Liška píše:

  Krásnej kapitán!
  Prostě kapitální!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *