podložky pod hrníčky & kresba nití

hrnek černá ovec + prostírání
 

Jak mě napadlo už při mých prvních pokus s quiltovací patkou (v článku o kresbě nití), zkusila jsem na stroji vyrobit vyšívaná kulatá prostírání pod hrnky.

podložky pod hrnky - výšivka
 

Vyšila jsem jich několik s jednoduchými motivy, abych vyzkoušela různé kombinace barev a jak co vypadá. Jak působí barevná výšivka na čistě bílém pozadí, jak na barevném, jak vypadá bílá výšivka na černém. Jestli je hezčí začistit okraje tzv. šikmým proužkem nebo je obšít hustým cikcakem.

Cikcak se dá zajímavě využít, když šijete postupně různýma barvama nití přes sebe. Takovýhle vícebarevný cikcak jsem použila na podtácku s motivem kafe – okraj je obšitý bílou a hnědou. (A tady se opět otevírá nekonečno možností různých barevných kombinací, to teda nevím, jak to všechno stihnu vyzkoušet! :-))
 

podložka pod hrnek - výšivka kafe
 

Zkusila jsem i jeden efekt, který zmiňovali v Encyklopedii ručních prací, a to vyplnit plochu hustě křížem krážem nití a pak ty stehy na líci (nejlépe páráčkem) přeřezat. Konce takhle přeřezaných nití začnou jaksi trčet do vzduchu a vytvoří roztomile chlupatý povrch. (Tohle jsem použila na klobouky hřibu a muchomůrky.)

 
podložka pod hrníček - výšivka houby

podložka pod hrníček - výšivka muchomůrka

 
Na prostírání se mi nejlíp osvědčila tužší látka, která drží rovně a nekrabatí se (protože pak to prostě vypadá bytelněji a líp :-)) Takže dobrý je třeba kepr – vyrobit podtácek ze dvou vrstev kepru (horní a spodní strana) a mezi ně vložit tenoučký vlizelín, který to lehce vyztuží.
 

podložka pod hrnek - výšivka jablko
 

Tak si takhle vyšívám, vychutnávám si, jak mi to hezky vzniká pod rukama… ale v duchu si pořád tak trochu říkám, kdo by jako potřeboval vyšívaný podtácek, žejo. Takové to „to muselo dát příšernou práci a přitom taková blbost, co?“.

Takže na závěr musim říct, že s mou bývalou (sice ve tvaru kytičky, ale) obyč korkovou podložkou se to vůbec nedá srovnat! Když jsem pak na jeden podtácek postavila skleněný půllitr, shodou okolností jen s vodou, zjistila jsem, že vyšitý obrázek skrz to dno vypadá fakt dobře! :-)

 

podložka pod hrnek s výšivkou - jablko

 

quoteNemějte ve svých domech nic, co nepovažujete za užitečné nebo co vám nepřipadá krásné.

William Morris

 

A nejlíp, když to splňuje obě podmínky najednou :-)

 

Publikováno v rubrice šití & vyšívání, štítky , , , , .

5 Responses to podložky pod hrníčky & kresba nití

 1. Pavla W. píše:

  Jsou teda bezvadný. Vážně… Kouzelný :)

 2. Liška píše:

  Krása!
  Jablko pod půlliterem vypadá skvostně. Muchomůrkas hříbkem taky, jako už tradičně, to jsou mí favoriti.
  Jsem zvědavá i na další cikcaky.

 3. Veber píše:

  Tohle je super nápad!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *