můj rok 2013

Co jsem dělala a co mě potěšilo. Pro inspiraci do nového roku a do budoucna.

 • Začala jsem péct chleba. Začátkem roku jsem jeden (z droždí) upekla podle receptu v knize Kouzlo kuchyně Čech a Moravy, kterou jsme dostali k Vánocům, a fakt se povedl. (Byl „jako kupovanej“, kdybych teda tohle označení ještě považovala za kompliment.) Upekla jsem ho znova a zase se povedl. Od tý doby chleba kupujeme jen naprosto výjimečně.
  Někdy v září jsem pak dostala kvásek (od Diany z Ekostatku Vlkaneč) a od té doby peču chleba kváskový. Stejný poměr vody a mouky jako v tom už osvědčeném receptu, jen jsem upravila časy zrání těsta a kynutí. Kdybych bývala věděla, jak je to jednoduché, peču ho už dávno!
 • Podařilo se mi sehnat skvělou knihu Příručka pro výtvarníky. U nás vyšla v roce 2003, ale nikde v antikvariátech jsem ji nemohla najít. Nakonec jsem ji sehnala v nějakém online britském – originál Collins Artist’s Manual. Za 143 Kč včetně poštovného(!). Papírový přebal na okrajích trochu pomačkaný, ale jinak skoro nedotčená.
 • Opět jsem si objednala semínka z Gengelu – šarlatové fazole a nějaké obilí. Fazole úspěšně vyrostly, a tak jsem část semen mohla zase vrátit. U obilí ještě nevím, snad přežije zimu.
  Taky jsem poprvé sklidila fazole z vlastních semen, která jsem si přechozí rok schovala. A dokonce jich je tentokrát víc než jen hrst, takže vydaly asi na 4 běžné porce :-)
 • Kamarádka se svým manželem mi složili melodii. Pro klavír dvouručně. Je fakt krásná. A kdybych si ještě pamatovala noty v basovém klíči a nemusela každou odpočítávat podle toho, na které je lince, mohla bych si ji i zahrát :-) Takhle jsem noty opsala do kompu a z melodie si vyrobila MP3.
  Akvarelem jsem jim za to namalovala jejich společný portrét.
  Něco jako směnný obchod :-)
 • Byla jsem na vernisáži a poprvé jsem si pořídila obraz. Poprvé jsem totiž uviděla obraz, který mě tak okouzlil, že jsem ho prostě fakt musela mít.
 • Nechala jsem si vyrobit placky. Na motivy černé ovce, samozřejmě ;-]
 • Začala jsem kreslit wallpapery na plochu počítače. Nejdřív jen tak pro sebe a pro rodinu, ale překvapivě je používají i další lidé, tak v tom pokračuju.
 • V červenci jsme vytočili přibližně 40 kg medu. Asi (opět po letech!) medovicového medu, protože tři měsíce vydržel krásně tekutý.
 • Dva dny jsem jen trhala a jedla třešně. A jak jsem byla v koruně toho stromu a trhala je skoro až do noci, dokud bylo trochu něco vidět, dívala jsem se na zapadající slunce, prosvítající skrz větve. Nádhera.
 • V lese jsem se napila z pramene, který vytéká mezi kořeny stromu. (A neotrávila jsem se :-))
 • Naučila jsem se kácet stromy. Teda princip toho. Jak strom ovázat lanem, to lano pak zahnout kolem dalších stromů a pomocí principu páky skácet kmen konkrétním směrem.
 • Na podzim jsme párkrát moštovali, tak jsme pili vlastní jablečný mošt, dokonce v několika „příchutích“ podle různých odrůd.
 • Šila jsem. Různé tašky, taštičky, polštáře a plyšové bubuláky. Buď jen tak pro sebe a pro rodinu nebo na objednávku pro známé. Taky pár kousků oblečení, jako třeba kraťasy z džínoidní látky s pořádnýma kapsama nebo pyžamové kraťasy s mašlí vepředu.
  Časem jsem si všimla, že foto tašky s vyšitou mrkví má na flickru podezřele moc shlédnutí. Evidentně se z ní stal ilustrační obrázek na několika blozích, převážně na téma nakupování a jednorázové tašky jsou neekologické. Hezký.
 • Už mě fakt přestala bavit všechna ta nekvalitní prostěradla, co se za chvíli rozpadnou, tak jsem koupila 2 x 3 metry žlutooranžového kanafasu a prostěradlo ušila. Ta látka prý vydrží 20 let.
 • Pořídila jsem si tzv. sponkovací pistoli a napnula si první vlastní plátno (25 x 25 cm). Najednou z toho malování mám úplně jinej pocit, a už když jsem ho natírala šepsem, nemohla jsem se dočkat, až na něj budu opravdu malovat barvou. Na dvě taková plátna jsem pak namalovala obrazy, které jsem rozdala k Vánocům.
 •  
  A co vloni potěšilo vás?

  This entry was posted in tak různě.

  2 Responses to můj rok 2013

  1. Liška Ryška píše:

   Hodně věcí.
   A je zajímavý, co člověk napíše – z těch všech věcí, co dělal za rok – a co ne, které okruhy vynechá a které ho potěšily.

   • annamae píše:

    Jojo, občas je zajímavý si uplynulý rok takhle shrnout.
    Já na blog nakonec vypsala jen takové ty materialistické a míň osobní věci… nejvíc mě potěšila setkání a popovídání s některýma lidma apod… takže tenhle seznam je poněkud zkrácený :-)

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *