penál na štětce (aneb v nedokonalosti je krása)

Už několikrát mě napadlo ušít si jednoduchý cestovní „penál“ na štětce. Konkrétně pokaždé, když jsem se někam chystala a štětce různě svazovala gumičkou a zarolovávala do papíru, aby se jim nezohýbaly štětiny.

Teď jsem si ho konečně vyrobila. Výjimečně jsem potlačila svůj nepraktický perfekcionismus (který se snaží každý steh mít dokonalý), takže švy nejsou všechny úplně rovné, ale zato byl penál hotový rychle, účel plní, detaily stejně nikdo zkoumat nebude, a bavilo mě to mnohem víc.

Vnitřek je z látky ze sovičkama a houbičkama, vnějšek z černého kepru a mezi nimi je tenký vlizelín, aby to trochu drželo tvar a nebyl to jen kus hadříku.

penál na štětce - domácí výroba

 
Vzpomínám si, že když jsem se začala věnovat šití, někde jsem četla, že ženské pak trpí jakýmsi hromaděním, kdy si musí koupit každou pěknou látku, na kterou narazí. Přišlo mi to tenkrát jako nějaká blbost – proč kupovat látku, kterou nepotřebuju. No… Nevím, proč hromadí ostatní, ale u mně je to rozhodně ovlivněno tím, že když se mi náhodou nějaká látka zalíbí (nebo narazím na nějakou, kterou jsem už někdy předtím neúspěšně sháněla), je téměř jisté, že až ji budu chtít použít na něco konkrétního, už nebude. Tudíž musím hromadit, dokud je :-)

A takhle mi výjimečně padla do oka zelená látka se sovičkama, ačkoliv normálně se mi nelíbí skoro žádné vzorované věci. Vůbec jsem netušila, na co ji použiju, ale nakonec se hodí :-)
 

K budoucímu penálu jsem nejdříve přišila gumu na uchycení štětců a čtverečky suchého zipu jakožto zapínání. Ty dvě látky, tvořící vnitřek a vnějšek, jsem pak přiložila lícovýma stranama k sobě, k nim přiložila vlizelín a po obvodu to všechno sešila (do tvaru obdélníku s oblými rohy). Na jedné straně jsem pár cm nechala nedošitých a tudy jsem pak všechno obrátila tak, aby lícové strany látek byly venku – prostě do finální podoby. Potom jsem penál podél obvodu obšila barevnou nití, čímž jsem zároveň zašila ten otvor, kterým jsem to původně obracela.

penál na štětce - ručně šitý

hotový srolovaný penál


 

Na vnějšek penálu jsem asi podruhé použila funkci vyšívání písmen. Poprvé a donedávna naposled jsem ji použila před rokem, když jsem fascinována novým šicím strojem zkoušela všechny jeho schopnosti a typy stehů. Chtěla jsem tam vyšít svůj oblíbený citát:
There is hope in honest error, none in the icy perfections of the mere stylist.

Písmena vypadají docela hezky. Akorát ve slově Hope jsem zapomněla na P. Takže jsem tam pak dodatečně přidělala vedle a nápis tak aspoň doopravdy vyjadřuje ducha textu :-)

penál na štětce - handmade
 

Publikováno v rubrice šití & vyšívání, štítky .

2 Responses to penál na štětce (aneb v nedokonalosti je krása)

 1. Veber píše:

  Parádní a vyšívání písmen skoro závidím, takovou funkci já nemám. Látka se sovičkami se mi moc líbí. Vzorům jsem docela přišla na chuť. A jsem notorický hromadič látek. Nikdy jich není dost, protože když chci něco šít, tak by se mi zrovna hodila jiná látka nebo vzor:-D

  • milada píše:

   Já zas úplně notorický hromadič nejsem – většinou kombinuju jednobarevné látky, takže od doby, co jsem nahromadila dostatek různých odstínů, už si docela vystačím :-D
   A vzorované se mi líbí spíš jen „vevnitř“ – používám je jako podšívku do taštiček nebo třeba na vnitřek kapes – aby v těch věcech byl schovaný nějaký veselý detail :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *