kresba nití

Baví mě kombinovat kreslení a šití. Tedy že navrhnu / nakreslím nějaký motiv a pak ho na něco přišiju nebo vyšiju. Většinou na tašku nebo na polštář (jako třeba na tyto polštáře). Barevné plochy obrázku vystřihnu z látek, hustým cik-cak stehem pak vyšiju jejich obrysy a jiné detaily a tím látky zároveň připevním k podkladu.

Teď jsem trochu „pokročila“. Nebo spíš přešla zpět? :-) Od v podstatě řemeslného vyšívání podle vzoru k improvizovanému šití podle nálady. Ke kresbě nití. Na látku si jen předem načrtnu tvary a rovným stehem je pak „vybarvuju“ a kreslím linie – volně, jako bych kreslila nebo šrafovala tužkou.

Takhle se dá „kreslit“ speciální quiltovací patkou, která látku neposouvá, ale jen poskakuje nahoru a dolů, takže s látkou lze volně pohybovat a tím šít libovolné tvary. Nebo bez patky – zkrátka patku úplně sundat. (S quiltovací patkou to ale je trochu jednodušší a přesnější. Patka totiž přidržuje látku, když se do ní zapichuje jehla, a naopak zas s látkou dovolí pohybovat jen v ten správný moment – tedy když je jehla nahoře.)

Částečně mě k téhle technice inspirovala starší kniha Encyklopedie ručních prací, kde jsou předvedeny snad všechny možné techniky s použitím textilu a nití. Myslím, že zrovna v ní jsem se dočetla, že na stroji lze šít i bez patky.
 

Tady je z knihy pár ukázek, co lze tímto volným šitím vytvořit. Plochy jsou vyplněné buď hustým cik-cak stehem nebo postupným vrstvením rovných stehů, linie jsou nakreslené rovným stehem.

Encyklopedie ručních prací - kresba nití
Encyklopedie ručních prací - kresba nití
Encyklopedie ručních prací - kresba nití
 
 

Ještě jednou jsem použila motiv s houbami z tohoto trička a technikou volného šití vyšila obrázek na téhle taštičce:

kapsička s houbami - výšivka - kresba nití
kapsička s houbami - vyšívaná
kapsička s houbami - vyšívaná
 

A už mě napadají další motivy a styly, jak tu techniku použít.
Plochy podložit barevnou látkou a pak nití ve stejné barvě šít přes ně; „vystínovat“ plochy různými odstíny jedné barvy; neřešit užitečnost dané věci, ale vypiplat vzhled a ušít prostě jen obraz na zeď (vzadu vyztužený); a nebo podtácek s vyšitým obrázkem, aby to mělo aspoň nějakou funkci :-)

Publikováno v rubrice šití & vyšívání, štítky , , , .

3 Responses to kresba nití

 1. Liška píše:

  Hezká sukně a taštička.

  Kresba nití vypadá dobře a slibuje netušené možnosti!

 2. jana píše:

  To je úplně super! Takže to jde dělat i obyčejným strojem? Už jsem to dřív chtěla zkusit, ale myslela jsem, že to jde jenom s vyšívacím strojem. Zkoušela jsem něco podobnýho se svým obyč strojem i s nasazenou patkou, a šlo to blbě, ale něco jsem vyšila :). Ale moc ráda bych zkusila něco jako máš tady na těch obrázcích. Jenže i když se sundá patka, tak i tak jsou tam ty zoubky, které tu látku posouvají, ne?

  • milada píše:

   Vyšívací stroje spíš automaticky vyšívají obrázky, které jim nahraješ do paměti… Tohle se právě dělá úplně obyčejným strojem :-)
   Sundáš patku a ty zoubky zasuneš a látku pak posouváš ručně a tím vlastně šiješ tu čáru. A jak tam není ta patka, tak můžeš šít libovolným směrem. Takhle jsem šila na své staré Ladě. Když vyšíváš něco malého, tak je dobrý tu látku buď podlepit vlizelínem nebo napnout do takového toho vyšívacího kruhu, jinak se s ní blbě manipuluje…
   Ale teď mám novější stroj a ten bez patky asi šít neumí, látka se v něm pak furt někde zachytává, tak jsem si musela pořídit tu quiltovací patku. Tak to zkus a uvidíš, třeba to ten tvůj stroj bude umět i bez patky :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *