Praha očima umělců

Hrozně ráda se dívám na různý kresby, obrazy, obrázky, skicy a tak vůbec.
Občas brousím třeba po flickru a třeba po stylu urban drawing – většinou to jsou kresby, akvarely nebo skicy kreslený rovnou v terénu. Autoři často nejsou žádní profi umělci, ale prostě je to baví. Jejich obrázky bývají hodně barevný, spontánní, nahozený od ruky a těma nedokonalostma jsou takový inspirativní. Narazila jsem i na pár kreseb z Prahy a přišlo mi to jako zajímavý téma – Praha zachycená různými styly. Z těch, co mě nejvíc zaujaly, jsem složila tenhle článek.

Ovšem po dopsání popisků k obrázkům zjišťuju, že asi to s těma amatérama nebude zas tak žhavý, protože zrovna tenhle výběr pochází od samých profíků. Ilustrátoři, architekti, případně učitelé kreslení… Že by potvrzení pravidla deseti tisíc hodin? Po určité době se do každé čáry samovolně promítá cit pro kompozici a prostě to všechno, co už má člověk v oku a v ruce, ani o tom neví? A každá i jen skica pro zábavu v sobě nese stopy díla? Jinými slovy, že i když to vypadá jak kresbička začátečníka a barvy jsou naivní a perspektiva je trochu nepovedená (i když evidentně chytře, aby to nevypadalo doopravdy blbě), je to prostě fakt hezký.

Praha kreslená a malovaná je krásnější než ve skutečnosti. Ale to asi jakékoliv město, cokoliv. I špinavá čtvrť zločinu vypadá ve filmu cool, když se jí dá správný barevný filtr. Autor do toho promítne i kus sebe, jak on to vidí, co jeho zaujalo. Zvýrazní barvy a některé linie, vybere vhodný záběr. Vynechá ty odpadky na ulici a hned to vypadá líp, než když tamtudy člověk prochází. Divákovi připomene, že za ušmudlanou realitou je schovaná krása.

Takže tady jsou ty obrázky (proklikem se vždycky dostanete na originál na flickru):

 

prague_bajzekIlustrátor a architekt Eduardo Bajzek.

 

 

prague_gehry

prague_streetArchitekt Federico Yampolsky.

 

 

prague_tommy_kane
pro zajímavost jsem i ustříhla, co je na tom obrázku napsáno z boku :-)

prague_tommy_kane2

prague_bistro
Ilustrátor Tommy Kane.

 

 

prague_pont_charlesArchitekt Gérard Michel. Tady jsou jeho další obrázky z Prahy a z Čech.

 

 

prague_1Ilustrátorka a animátorka Sophie Powell.

 

 

prague_charles_bridgeTohle namaloval kdosi s nickem j_guo.

 

 

tynsky_chramsv_jiriFlorian Afflerbach. Na další jeho kresby Prahy se můžete mrknout tady.

 

 

Callejuela del oro

Ciudad viejaIlustrátorka a učitelka kreslení Inma Serrano. Její další kresby z Prahy tu.

 

 

prague

prague
Na závěr ještě český malíř a ilustrátor Aleš Motýl.

 

Tak mě napadá… Kolik těchhle křivolakých ulic, věží a kupolí, které na obraze vypadají dobře už samy od sebe, se postavilo za naší „úžasné“ moderní doby? A kolik z nich jsme zdědili? A je možné i betonovo-skleněnou kostku nakreslit hezky?

Kdybyste se případně chtěli mrknout na něco dalšího z urban drawing, tak doporučuju třeba na flickru Urban Sketchers a painting townscapes :-)

Publikováno v rubrice inspirace, štítky , , .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *