O šití

Začalo to úplně nevinně a nenápadně. Asi před rokem a něco jsem se rozhodla, že si ušiju sukni. V podstatě jen tak, prostě jsem měla chuť.

Už hrozně dlouho jsem ze srandy říkala, že bude jednodušší a rychlejší si oblečení šít, než se v obchodech snažit najít něco, co by se mi líbilo. Tenkrát jsem si zrovna chtěla pořídit nějakou obyčejnou černou bavlněnou sukni. Obešla jsem několik obchodů, všude samý umělotiny, a když už by se něco jako dalo, tak za ten kousek látky, kterej by se teda jako asi jakžtakž dal, se mi zas nechtělo dávat těch několik stovek.

Tak jsem koupila černej manšestr navrch, červenou na podšívku a v hlavě jsem měla přesnou představu, jak ta sukně bude vypadat.

Rodiče mají (měli, teď tu leží pod stolem mně) doma šicí stroj po babičce, tak aspoň budu mít co dělat, až u nich o vánocích budu.

 

O šití: šicí stroj - stará Lada

 

Inspirovala jsem se jednou starou sukní, která mi krásně seděla, jednotlivý díly jsem obkreslila na látku podle ní, a šila. Protože jsem děsně chytrá a taky se dalo počítat se štěstím začátečníka, bylo jasný, že už moje první sukně bude v podstatě dokonalá ;-)

Takže když jsem si jí skoro hotovou, načisto sešitou, včetně podšívky (si už nepamatuju, jestli jsem stihla přišít i pásek, možná ne) zkoušela, ukázalo se, že i přes všechny poznámky, ať se trochu najím, se do ní nenarvu ani náhodou. To už bylo aspoň 11 večer, a když po těch hodinách šití a téměř na dosah vidině okamžiku, kdy budu moct zamachrovat, se úspěch nedostavil, jsem si řekla, že to se na to teda můžu.

Od tý doby už jsem opravdu chytrá chytřejší, takže to zpětně umím zanalyzovat. Sukně, podle který jsem vyrobila střih, byla z úplně tenký látky, kdežto nová byla z manšestru a navíc s podšívkou, a když se vevnitř švy z týhle tlustý látky a podšívky nasčítaly, tak tam těch pár cenťáků začlo v obvodu chybět.

 

černá sukně

 

Nicméně, ráno s novou energií a svěží myslí jsem opět sedla ke stroji, sukni i s podšívkou jsem vepředu uprostřed rozstříhla (páč vzadu už jsem měla úspěšně všitej zip) a nastavila jsem to ještě jedním pruhem látky.

Když jsem v ní pak poprvý vyrazila na nákup, objevila jsem ještě jeden drobný detail. A to, proč sukně tohoto rovného střihu mívají rozparek, který jsem tam chytře nedala, protože tak se mi líbila víc. Bez něj se v ní totiž dost blbě chodí.

No – a od tý doby šiju :-)

 

– EDIT 25.5. –

foto celé sukně:

černá sukněčerná sukně

Publikováno v rubrice šití & vyšívání, štítky , .

7 Responses to O šití

 1. jana píše:

  Haha! zajímala by mě fotka celé sukně :). Já jsem vždycky ze šití úplně vynervovaná a naštvaná… :)

  • annamae píše:

   Doufala jsem, že té chybějící fotky si nikdo nevšimne :-D Jak je černá, nešla mi vyfotit tak, aby na tom bylo něco vidět… Ale přidala jsem teda k textu foto zepředu + zezadu: měla jsem prostě představu, že bude celá černá a jenom dole tenký červený proužek, jinak na ní není nic zvláštního :-)

 2. Veber píše:

  Děkuji za zastavení. Sukně je super. U textu jsem se pobavila. Jsem si říkala, že jste/jsi(?) asi nepřidala přídavek na švy a jestli to tam pak nechybělo:-D Také na sebe většinou nic neseženu nebo se mi nechtějí dávat ty nehorázné peníze. Z toho důvodu jsem nedávno propadla second handům:-D Zcela jsem si tam obnovila šatník. Jen moc nechápu, odkud tam ty věci jsou, když v obchodech na mě věčně nic nemají:-D

  • annamae píše:

   Přídavek na švy jsem měla, jenže asi jen 2 cm, což bohužel nestačilo :-)
   Second handům jsem tedy zatím nepropadla, momentálně jsem oblečení totiž úplně přestala kupovat. Ne že bych si ho teda tolik šila – v tomhle jsem spíš kovářova kobyla – ale ten pocit, že KDYBYCH chtěla, tak si ho můžu ušít podle svých představ, mě úplně odrazuje od návštěv obchodů :-)

   • Veber píše:

    No, já tam nakupuji, hlavně fascinována pořizovací cenou. A zrovna dnes jsem tam urvala 2 ubrusy, ze kterých hodlám udělat tašky:-D Za ty peníze co stály bych látku samotnou v metráži nekoupila.

 3. Liška Ryška píše:

  Téda, do toho bych se já nepustila – vsazovat zip do manšestru by se mi asi nepovedlo. Jednou jsem si chtěla pruhem manšestru v oblasti kolenou nastavit kratší kalhoty a všila jsem ho na jedné nohavici opačně – pruhy sice svisle dle plánu, ale vlasem nahoru (nebo jak to popsat). Tak mám ty kalhoty nedodělané už deset let v pytlíku.

  • annamae píše:

   U mě je to normálka, sešít něco opačně nebo přišít k sobě jiné dva díly apod. Takže mám někdy dojem, že trávím víc času páráním než šitím :-) Ale už mám ozkoušené, že když vytrvám, nakonec to dopadne dobře :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *